czwartek, 28 listopada 2013

Deski podłogowe dąb lity olejowane w kolorach

Oferujemy super kolekcję DESEK PODŁOGOWYCH z prawdziwego tradycyjnego litego drewna dębowego i jesionowego. Deski wykończone są fabrycznie twardymi olejowoskami HardWax Oil najnowszej generacji produkcji niemieckiej. Powłoki te są odporne na ścieranie, na wodę i zabrudzenia. Absolutnie ekologiczne - nie zawierają rozpuszczalników ani innych szkodliwych substancji.
Wykonanie w nowoczesnej technologii polegającej na odpowiednich nacięciach podłużnych i poprzecznych od spodu desek. Gwarantuje to najwyższą elastyczność i stabilność podłogi, zapobiega odrywaniu się desek
System ten jest opatentowany.
Deski nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a jedynie utrzymania w czystości, jak każda podłoga.

Dane techniczne: grubość 20,5 mm lub 15,5mm. Sortowanie w 3 sortach: prima natur - bezsęczna,
rustic A - niewielkie ołówkowe sęczki w niewielkim zakresie, rustic B - sporadycznie występujące wrośnięte sęki nadające deskom prawdziwego naturalnego wyglądu.
Szerokości: w mm. 90, 120, 140, 160, 180. Długości do 2,60 metra.
Czterostronnie fazowane o powierzchni gładkiej lub szczotkowanej zależnie od wyboru.
Wybarwienia: bezbarwny i 30 innych kolorów, takich jak orzech, palisander, mahoń, wiśnia, heban, wenge, czarny, srebrzysty, lawenda, kilka wybarwień białego i ..........
Dużo informacji, więc o szczegóły proszę pytać. 

niedziela, 24 listopada 2013

VAT - Ostatnie tygodnie odliczania

Od kilku lat klienci mogli odliczać 15 % VAT od materiałów budowlanych, które przed wejściem do UE miały VAT w wysokości 7%. W usługach instalacji parkietu czy desek podłogowych to są pokaźne sumy, o które warto zabiegać.
Od stycznia 2014 roku tego przywileju już nie będzie, został przez rząd zlikwidowany. Zostanie natomiast Vat 8% na usługi.
Ale jest jeszcze trochę czasu. Materiały zamówione w tym roku, nawet nie odebrane będziemy rozliczać jeszcze po staremu. Warto się pospieszyć.

sobota, 16 listopada 2013

Kleje do parkietów - jakie zastosować?

     Na jaki klej przykleić klepkę parkietową, a na jaki np. deskę podłogową z litego drewna ?
    Takie pytanie zadaje sobie każdy, a przynajmniej powinien, kto stoi przed zadaniem zamontowania nowej podłogi drewnianej. To bardzo ważny temat. Popełnienie błędu może kosztować nawet wiele tysięcy złotych, gdyby doszło do braku przyczepności, a co za tym idzie wymiany drewna na nowe, bo oczyszczenie z kleju raczej nie wchodzi w grę.
     Źle dobrany lakier zawsze można zeszlifować i nałożyć inny lepszy. Przy klejeniu takich możliwości nie ma.
     W swojej praktyce często spotykam się, że klienci starają się wybrać jak najlepszy lakier i słusznie, bagatelizując kleje - najlepiej najtaniej. Można się ostro na takim podejściu przejechać.

     Dlatego pokrótce przeanalizuję jak dobrać odpowiedni klej. Oczywiście zawsze można kupić najlepszy
POLIMEROWY i mieć wszystko z głowy, no ale po co wydawać niepotrzebnie pieniądze.
RODZAJE KLEJÓW PRZEDSTAWIĘ W OPARCIU O FIRMĘ WAKOL, ale kleje takie produkuje wiele firm pod różnymi nazwami i są to kleje tak samo dobrej jakości.

     KLEJE DYSPERSYJNE produkowane w oparciu o żywice syntetyczne najnowszej generacji, które miksuje się w dyspersji wodnej. To kleje najbardziej ekologiczne o bardzo dużej sile klejenia, dużej elastyczności co ma znaczenie, po wyschnięciu całkowicie odporne na wodę, nie zawierają rozpuszczalników. W przyszłości zastąpią całkowicie kleje rozpuszczalnikowe.
Zastosowanie: parkiety lite, warstwowe, deski warstwowe i wielowarstwowe.
Nazwa: WAKOL D 1680 i inne tego typu.

     KLEJE SYNTETYCZNE oparte na żywicach syntetycznych i kauczukowe, najbardziej znane na naszym rynku, chętnie stosowane. Z uwagi na sporą zawartość rozpuszczalników ogranicza się obecnie ich produkcję w Unii, a szczególnie w Niemczech, co powoduje też wzrost cen.
Zastosowanie: parkiety lite, warstwowe, deski warstwowe i wielowarstwowe, deski lite nie dłuższe niż 120 cm i nie szersze niż 12 cm. WAKOL K 430, K 450, K 410.

     KLEJE POLIURETANOWE DWUSKŁADNIKOWE - żywice czysto poliuretanowe bez rozpuszczalników. Do wszystkich rodzajów parkietów i desek. Duża siła klejenia.WAKOL PU 215.

     KLEJE POLIMEROWE JEDNOSKŁADNIKOWE - NAJNOWSZA GENERACJA klejów w oparciu o żywice MS- polimerowe. Nadają się do wszystkiego na każdy rodzaj podłoża, nie zawierają rozpuszczalników, bezzapachowe o b.dużej sile klejenia i odpowiedniej elastyczności.
To bardzo duży skrót, ale zawsze służę pomocą w drodze mailowej lub telefonicznej. Pozdrawiam.
                                                                          Jerzy Pawłowski  rzeczoznawca SIT PMB NOT              

Nowatorskie wzmacnianie podłoży pod parkiet

     GRUNTÓWKA  WZMACNIAJĄCA  ZBYT  SŁABE  PODŁOŻA  POD  PODŁOGI  DREWNIANE  Z  DESEK  PODŁOGOWYCH  I  KLEPKI  PARKIETOWEJ.
     Coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem podłoży z jastrychów cementowych, potocznie znanych jako betonowe, które nie spełniają wymogów wytrzymałości. Przyklejenie na takie podłoże desek to pewna katastrofa. Drewno w pewnym momencie "złapie" troszkę wilgoci z powietrza, bądź skurczu w zimie na skutek ogrzewania i urwie cienką warstwę takiego podłoża. Spowoduje to deformacje i wybrzuszenia i cała podłoga jest do wymiany, a to bardzo kosztowna rzecz.
     Jaka na to rada ? Do tej pory było rozwiązanie ale dość drogie. Teraz mamy już nowoczesny środek, znakomity i prosty w użyciu, przy tym tani. Jest to:
                                                                  WAKOL  PS  275

gruntówka wzmacniająca całkowicie kruche i porowate chłonne podłoża cementowe, bardzo wysoki stopień wzmacniania i przenikania, bez rozpuszczalników, baza krzemianowa.
     NAKŁADANIE: wałkiem welurowym, wcześnie podłoże przeszlifować celem zdjęcia tzw mleczka cementowego i otwarcia jego porów. Po nałożeniu można posypać piaskiem kwarcowym (każdy piasek jest kwarcowy), a po pełnym wyschnięciu, co z uwagi na głęboką penetrację trwa 3 - 5 dni usunąć piasek nie związany np. przez lekkie przeszlifowanie.
     Zużycie zależne jest od chłonności podłoża  150 - 600 g/m.kw.
     ZALETY: niska cena, łatwość nakładania, brak uciążliwych zapachów, nie ma potrzeby nakładania na ten grunt innego gruntu, jak to było do tej pory, w rezultacie ograniczenie kosztów o ponad połowę.
Producentem jest wiodąca niemiecka firma WAKOL, produkująca też najlepsze kleje do parkietów.

wtorek, 12 listopada 2013

Drewno - reakcja na wodę

    Każdy z nas na pewno zetknął się z takimi pojęciami dotyczącymi podłóg, jak łódkowanie, rozsychanie, pęcznienie czy wybrzuszenie. Pojęcia te oznaczają deformację drewna. Są one zawsze związane ściśle z wilgotnością i temperaturą otoczenia w jakim drewno się znajduje.
Zwykle w okresie sezonu grzewczego na skutek sztucznego ogrzewania, a takim jest centralne ogrzewanie, dochodzi do przegrzania i przesuszenia pomieszczeń. Drewno musi dostosować się do takich warunków poprzez oddanie swojej wilgotności i kurczy się- powstają szczeliny między elementami (klepkami).
     Odwrotnie w sezonie letnim, kiedy wilgotność otoczenia (powietrza) mocno wzrasta, drewno pobiera ją i powiększa swoją objętość. Jeśli tej wilgoci będzie zbyt dużo, to może dojść do takiego spęcznienia, czyli powiększenia wymiarów elementów, że nastąpi deformacja, a niekiedy nawet wybrzuszenia z oderwaniem podłogi od podłoża.
     Zjawiska takie są naturalne, związane z higroskopijnością drewna.
     Minimalizacja tych efektów, bo całkowicie nie można ich uniknąć, może być osiągnięta poprzez stałą kontrolę wilgotności i temperatury pomieszczeń oraz odpowiedniego nawilżania za pomocą odpowiednio wydajnych nawilżaczy elektrycznych.
     W naszym kraju za najlepszą wilgotność przyjmujemy 50 % RH przy temperaturze 18 – 22o. Wilgotność mierzy się za pomocą przyrządu o nazwie HYGROMETR z termometrem. W handlu są elektroniczne stacje pogodowe, które mierzą wszystkie parametry, w tym również wilgotność.