niedziela, 4 marca 2012

Czy gruntować podłoże pod klej

    Niektórzy producenci klejów do parkietów reklamują się że przy montażu parkietów ich klejami nie wymaga się gruntowania podłoża betonowego.
     Otóż gruntowanie podłoża kompletnie nie jest związane z marką użytego kleju. Podłoże należy gruntować zawsze wtedy, gdy jest ono pylące lub zanieczyszczone pyłem w czasie innych prac budowlanych, albo za słabe - wtedy gruntem wzmacniającym, albo też zbyt wilgotne - wtedy wykonać można tzw. barierę odcinającą wilgoć przez dwuwarstwowe zagruntowanie odpowiednim gruntem.
   Jeśli podłoże jest odpowiednio wytrzymałe, suche, niezapylone, to nie ma potrzeby aby go gruntować, niezależnie od marki zastosowanego kleju. Ważne aby ten klej był odpowiednio dobrany do rodzaju i wielkości klejonych elementów drewnianych. Z drugiej strony gruntowanie dobrze wykonane, wzmacnia siłę klejenia, jest tanie, więc może w naszych polskich warunkach lepiej go wykonać i mieć pewność, że niczego nie zaniedbaliśmy.
    Podłoże o którym tu mowa prawidłowo nazywa się "jastrych cementowy". Potocznie używane są różne nazwy jak "beton", "szlichta betonowa lub cementowa", "podkład betonowy" i najbardziej myląca "wylewka", ponieważ wylewką nazywa się też wyrównanie podłoża masą samopoziomującą. Jeśli taka masa została nałożona, to po zeszlifowaniu tak zwanego "mleczka cementowego" takiego podłoża nie powinno się gruntować. Przy zwykłych "betonach" też należy usunąć mleczko przed gruntowaniem.
     Podsumowując: reklamowanie kleju jako niewymagającego gruntowania, to taki przekręt myślowy, mający wykazać, że ten klej jest lepszy od innych, choć nie jest. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza