środa, 22 listopada 2017

Pomiary wytrzymałości podłoża betonowego

     Jak mocne musi być podłoże betonowe aby bez obaw układać na nim podłogę drewnianą ?

     Doświadczeni parkieciarze potrafią to ocenić nawet bez skomplikowanych przyrządów, tyle że kiedyś były to mniejsze gabarytowo parkiety a nie duże deski cechujące się dużymi siłami odrywającymi przy zmianach wilgotności powietrza w pomieszczeniach np lato-zima.

     Parametry wytrzymałości podłoża na ścinanie (zrywanie) można zmierzyć przyrządem pomiarowym PressoMess. Przy układaniu desek powinien to być warunek konieczny bo ocena "na oko" może okazać się niewystarczająca i pomimo dobrego wyglądu podłoże może być zbyt słabe.

     Związek Rzeczoznawców z zakresu parkieciarstwa podaje w Informacji Technicznej RZ-4/2011, że na podłożu betonowym (zwanym też popularnie "wylewką" albo szlichtą czy miksokretem, faktycznie jest to jastrych cementowy) o wytrzymałości powyżej 2 N/mm2 można w zasadzie kleić każdą deskę w mieszkaniach oczywiście po usunięciu tzw mleczka cementowego i zagruntowaniu.

     Przy wyniku pomiaru 0,8 - 2 N/mm2 można układać deski lite o szerokości do 90 mm, deski warstwowe i parkiety. Dopiero po odpowiednim do wyniku pomiaru wzmocnieniu odpowiednimi gruntami lub matami redukującymi naprężenia lub zastosowaniu elastycznego kleju mogą być klejone deski szerokie.

     Jeśli wynik pomiaru uzyskany jest mniejszy niż 0,8 N/mm2 to takie podłoże nie nadaje się pod klejone podłogi drewniane. Należy wtedy zastanowić się jaką metodą wzmocnić takie podłoże.
Są różne możliwości ale trzeba je wybrać dopiero po pomiarze.

     Pomiary PressoMessem wytrzymałości, pomiary wilgotności dla klientów którzy zamówili w naszej firmie podłogę z montażem wykonujemy BEZPŁATNIE.

     Innym klientom możemy wykonać pomiary za opłatą.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza