sobota, 15 marca 2014

Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym

     Jeszcze raz spróbuję podsumować to co najważniejsze:
     Przed przystąpieniem do montażu należy bezwzględnie dokonać pomiaru wilgotności podłoża betonowego i sporządzić protokół pomiaru, odpowiednia wilgotność to 1,5 % CM lub mniej. Inne podłoże niż betonowe praktycznie się nie nadaje. Jeśli wilgotność jest wyższa, trzeba czekać, tak zwane "odcinanie" wilgoci za pomocą gruntów jest ryzykowne i może nie spełnić zadania. Podłoże musi być równe i wytrzymałe.
     Elementy drewniane podłogi niezależnie od rodzaju powinny być przyklejone do podłoża odpowiednio elastycznym i odpornym na starzenie się klejem ze względu na pracę w bardzo zmiennej temperaturze.
Najlepszy klej to MS-polimerowy, źle dobrany klej może zniweczyć cały (wielotysięczny) wysiłek.
Dobór gatunków drewna jest tak samo bardzo istotny. Najlepsze jest drewno twarde i mało kurczliwe:
dąb, jesion twardzielowy, merbau, doussie. buk, grab, akacja pomimo dużej twardości nie nadają się ze względu na dużą kurczliwość. Wszystkie gatunki drewna jasnego i iglastego nie nadają się.
GRUBOŚĆ: wszystkie grubości mogą być użyte, jednakże ze względu na opór cieplny grubość należy ograniczyć do 14 - 16 mm. Cieńsze elementy stawiają mniejszy opór, ale może zaistnieć tzw. "efekt żeberkowania" - pod światło widoczny rysunek lameli warstwy montażowej.
Wielkość elementów - im mniejsze tym lepiej, obecnie tak modne deski mogą być stosowane pod warunkiem ograniczenia szerokości.

RODZAJ ELEMENTÓW DREWNIANYCH.
Deski lite najlepiej o grubości 14 - 15 mm, a przy odpowiednich podcięciach od spodu 16 mm.
Deski dwuwarstwowe to najlepszy wybór ze względu na krzyżowy układ lameli montażowych, co powoduje dużą stabilność i mały opór cieplny ze względu na przerwy między lamelkami.
Deski trzywarstwowe (wielowarstwowe) też dobry wybór ze względu na krzyżowe zespolenie warstw.
PODSUMOWANIE
Biorąc pod uwagę wszystkie uwarunkowania najlepszą podłogą na ogrzewaniu będzie parkiet lub deska
dwuwarstwowa przyklejona do podłoża na klej elastyczny MS-Polimer
Rekomendowanym drewnem jest dąb wykończony olejami. Obecnie mamy w ofercie bardzo dużo wybarwień kolorystycznych, na pewno zaspokoi to wszystkie gusta.
w sprawie szczegółów proszę dzwonić 602 238 500
                                                                           Pozdrawiam      Jerzy  Pawłowski  

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza