piątek, 27 stycznia 2012

Domotex Hannover 2012 Targi przemysłu podłogowego

      Jak co roku w połowie stycznia w Hannoverze odbyły się Światowe Targi Podłóg Drewnianych "Domotex".
Odwiedziliśmy je korzystając z zaproszenia firmy znanej też w Polsce LOBA-WAKOL, najlepszego co do jakości producenta klejów i lakierów, także olejów, środków pielęgnacyjnych i innych materiałów do montażu i utrzymania podłóg drewnianych. LOBA jest liderem technologicznym i utrzymuje rynkową pozycję wprowadzając innowacyjne rozwiązania. W tym roku obchodzi swoje 90-ciolecie. Produkcja odbywa się nadal wyłącznie w Ditzingen koło Stuttgartu.

Krótka relacja:
          Tu ustala się w jakim kierunku w tym sezonie będzie szło wzornictwo i co będzie na topie.
W podłogach królują deski szerokie nawet do 40 cm i długie. Tak szerokie deski oczywiście muszą być wykonane jako warstwowe na podkładzie z lameli lub na sklejce, wtedy są stabilniejsze od desek litych.
Gatunek drewna to przede wszystkim DĄB, przeminęła moda na drewno egzotyczne.

         W wykończeniu powierzchni prawie rewolucja : modne są duże sęki, nawet rdzenie pnia, pęknięcia i ubytki, widoczne ślady po pile a nawet po traku. Powierzchnie nierówne z widocznymi śladami po pociągnięciu "ręcznej" cykliny, tzw. deski ryflowane. Takie rzeczy do niedawna były uznawane jako wada. Dalej na topie utrzymują się deski z powierzchnią postarzaną, tzw. czesane (mechanicznie usunięty miękisz międzysłojowy). Powierzchnie desek najczęściej pokrywa się olejami i olejowoskami w kolorach naturalnych i wielu innych, czasami zaskakujących kolorach i odcieniach. Niektóre dają obraz deski, jakby miała sto lat, naruszona zębem czasu. I oto tu chodzi. To tyle o nowych trendach. Wiele było przecież desek wykończonych na gładko, lakierowanych super nowoczesnymi lakierami w technologii ceramicznej o wręcz niespotykanej odporności nie tylko na ścieranie, ale również na zarysowania. Stopnie połysku to prawie niewidoczny supermat, ale też półmaty, nawet jedna ze znanych firm zastosowała bardzo wysoki połysk.

          Firmy producenci materiały do montażu i wykańczania podłóg pokazały wiele nowych, bardzo interesujących produktów, których nie sposób tu opisać, ale będziemy do nich wracać przy okazji.
Oczywiście nie mogliśmy sobie pozwolić na to, aby nie odwiedzić wystaw znanych na polskim rynku jak Stauf, Murexin, Lagler, Bona, Uzin, Overmat, Woca..... Pozdrawiamy ich wszystkich serdecznie.                                                                                                                        Jery

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza