sobota, 11 lutego 2012

Korek w budownictwie - Korki techniczne

      Korek pozyskuje się z kory wiecznie zielonego DĘBU KORKOWEGO (Quercus subert L.). Drzewa te rosną w zachodniej części wybrzeży morza Śródziemnego: Maroko, Algieria, Hiszpania, Portugalia, mniej Francja, Włochy. Korę zdejmuje się co 9 lat, drzewo nadal rośnie, a kora znowu przyrasta.
     Wyroby z korka są naturalnym i najlepszym izolatorem, niepodatnym na szkodliwe działanie wilgoci i na gnicie, nieprzepuszczalnym dla cieczy i gazów, zawsze ciepły w dotyku. Jest 5-cio krotnie lżejszy od wody.
       Korek ma wyjątkową strukturę budowy. W 1 cm sześciennym jest ok. 40 milionów komórek o czternastościennym kształcie wypełnionych powietrzem, z których każda jest miniaturowym izolatorem termicznym i akustycznym, a także miniaturowym amortyzatorem drgań i nacisku.
     Płyty z korka są niehigroskopijne, zupełnie nie wchłaniają pary wodnej. Mają zdolność do amortyzacji drgań i wygłuszania pomieszczeń. Nie elektryzują się, więc nie przyciągają kurzu, dzięki czemu nie brudzą się. Są doskonałym ekranem przeciwko działaniu żył wodnych. Stosując w swoich domach materiały izolacyjne, a także dekoracyjne z korka możemy być spokojni o swoje zdrowie.

            Pod pojęciem korka technicznego kryje się cała gama produktów, z których wymienię tylko kilka;
  • arkusze 610 x 915 mm o grubości 5, 7, 10 mm,
  • rolki - mata korkowa grubość 1,8 mm, szer. 1 metr, dłg. 10 metrów - podkład pod podłogi pływające,
  • rolki o szer. 1 metr, grubość 2 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm,
  • mata gumokorkowa 2 mm (często stosowana jako mata rozprężna pod parkiety),                             
  • płyty dźwiękochłonne IZOFON o wymiarach 50 x 50 cm i grubości 10 mm.                          
     W naszej ofercie mamy jeszcze wiele równie atrakcyjnych wyrobów z korka, takich jak boazerie korkowe, parkiety korkowe, płytki i panele z korka, twarde i bardzo odporne na ścieranie, a przy tym ciepłe. Napiszemy o tym osobno.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza