niedziela, 5 lutego 2012

Zasady zabezpieczania nowej podłogi drewnianej


       Mamy wreszcie piękną, połyskującą nowym lakierem podłogę drewnianą z desek i z parkietu.
Co dalej ? bo trzeba jeszcze dokończyć malowanie, zamontować drzwi i zabudowę meblową ...
Żeby zrobić te dodatkowe prace wykańczające i kosmetyczne trzeba podłogę zabezpieczyć przed zabrudzeniami i zarysowaniami, czy zadeptaniem. Jak to zrobić poprawnie ?
           Lakiery, które zostały nałożone na drewno potrzebują czasu, aby się w pełni utwardzić. Czas ten zależny jest od rodzaju użytego lakieru. Dla przykładu lakiery wodorozcieńczalne Loby i podobne innych firm utwardzają się już po 5 dniach, inne do 7 dni, a oparte na rozpuszczalnikach do 14 dni. Choć użytkować ostrożnie podłogę można już po 24 godzinach, to do czasu pełnego utwardzenia nie można jej niczym zakrywać, ani rozkładać dywanów.
                Jak i czym prawidłowo wykonać zabezpieczenie ? Najlepiej użyć tektury w arkuszach lub falistej w rolkach. Należy pamiętać, żeby pomiędzy arkuszami nie było przerw, ponieważ na skutek światła słonecznego podłoga zmienia nieznacznie odcień (jaśnieje) i mogą powstać różnice pomiędzy fragmentami zasłoniętej i odsłoniętej podłogi. Następnie można nałożyć folię na krótki okres, np. kilka dni na czas malowania. Ani folii, ani tektury nie można przyklejać taśmą samoprzylepną bezpośrednio do powłoki lakieru na dłużej niż 1 - 2 dni. Taśmy mają naniesiony klej, którego skład chemiczny (dla nas nieznany) może spowodować rozmiękczenie warstwy lakieru i spowodować jego uszkodzenie (lakier może się zerwać razem z taśmą), co równa się z potrzebą  ponownego cyklinowania, bo innego sposobu naprawy nie ma. Jeśli jednak zajdzie potrzeba oklejenia np. listew, to jest to dopuszczalne, pod warunkiem że taśma zostanie usunięta niezwłocznie po zakończeniu malowania. Oczywiście bez ograniczeń można sklejać arkusze tektury, czy folii między sobą.
        Generalnie: podłoga musi "oddychać", czyli musi mieć dostęp powietrza. Szczelne zakrycie powoduje, że w przestrzeni pomiędzy podłogą a folią gromadzi się wilgoć, która może spowodować deformację drewna. Im krótszy czas zabezpieczenia, tym lepiej. Jeśli zdarzy się jednak, że czas się przedłuża np. na skutek opóźnienia dostawy mebli, to podłogę należy czasowo odkryć, a potem ponownie zakryć, aby dokończyć dzieło.


Na zdjęciach widoczne uszkodzenie po zerwaniu taśmy papierowej przyklejonej do lakieru. Podłoga była zafoliowana zbyt wcześnie.

1 komentarz: