piątek, 10 lutego 2012

Podłoga korkowa w bazylice Sagrada Familia w Barcelonie

     Kościół Sagrada Familia (Świętej Rodziny), budowany w Barcelonie od 1882 roku według projektów wybitnego katalońskiego architekta Antonio Gaudi, został jakiś czas temu otwarty dla wiernych i turystów z całego świata. W listopadzie 2010 świątynia wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO została konsekrowana przez papieża Benedykta XVI i podniesiona do godności bazyliki mniejszej.
     Każdy, kto wkroczy w progi świątyni, stąpać będzie po posadzkach wykonanych z naturalnego korka. Użycie tego materiału jest dla wielu rozwiązaniem kontrowersyjnym, ale i całe dzieło Gaudiego budzi skrajne emocje. Korek został wybrany z uwagi na to, że jest produktem naturalnym, a fakturą i barwą komponował się z innymi
materiałami użytymi do wykończenia wnętrza. Głównym wszakże motywem były własności izolacji akustycznejkorka. Dzięki nim posadzka nie tylko nie przenosi odgłosu stawianych kroków, ale wręcz redukuje poziom hałasu wewnątrz świątyni.
     Amorim Revestimentos, portugalski producent, dostarczył i zainstalował 2000 m2 korkowych okładzin podłogowych marki Wicanders, mających formę płytek przyklejanych do podłoża. Płytki te zabezpieczone są warstwą odpornego na ścieranie winylu, dlatego taka podłoga może być montowana w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Sam Gaudi nie określił z czego ma być wykonana posadzka, ale zdaniem Jordi Bonet i Armengol, architekta obecnie odpowiedzialnego za budowę kościoła, korek jest bliski idei Gaudiego stosowania materiałów naturalnych i czerpania z natury.
To był interesujący eksperyment – mówi – ale nie wiem, co przyszłość przyniesie. Osobiście wierzę w efektywność i odporność korka (nie gnije, jest aseptyczny, zapewnia komfort chodzenia, oferuje nieporównanie większy komfort cieplny w stosunku do zimnego marmuru, powodując, że zbyteczne staje się instalowanie systemu ogrzewania). Stąd opcja korka.
     Podłogi korkowe takie jak w Sagrada Familia oraz inne produkty z korka są oczywiście dostępne w firmie Meranti.

1 komentarz:

  1. Nie wiedziałam, że korek może tak ładnie się prezentować. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń