niedziela, 19 lutego 2012

Parkiety korkowe Wicanders

     Pod pojęciem parkietów korkowych mieszczą się wyroby wykonane z korka naturalnego w postaci paneli lub płytek podłogowych. Korek to materiał czysto ekologiczny, bo naturalny, o unikalnych cechach, których łącznie nie posiada żaden inny wyrób. Jest całkowicie nieprzepuszczalny dla cieczy i gazów, w tym dla wody. Jest też najlepszym izolatorem termicznym.
   Podłogi korkowe znajdujące się w naszej kolekcji produkuje szwedzka firma Wicanders. Wykończone są rewolucyjnym lakierem ceramicznym Xtreme WRT, który swoją twardością przewyższa twardość diamentu przemysłowego. Powłoka z lakieru Xtreme WRT jest niezwykle odporna na ścieranie i na zarysowania, sprawiając tym samym, że podłoga całymi latami wygląda jak nowa.
     Panele o wymiarach 905 x 295 x 10,5 mm to szybka i bezproblemowa instalacja na bezklejowy zatrzask, a podłogę można użytkować bezpośrednio po ułożeniu. Płytki 600 x 300 x 4 mm przykleja się bezpośrednio do podłoża za pomocą kleju, tak samo jak płytki 600 x 300 x 6 mm z fazowanymi krawędziami, które są lakierowane tylko wstępnie i po ułożeniu trzeba je jeszcze polakierować wodorozcieńczalnym lakierem poliuretanowym lub ceramicznym WS 2K Supra A.T.
      W ofercie jest wiele wzorów wykończenia w kolorze naturalnym, jak też w wielu wybarwieniach, ale zawsze z zachowaniem struktury korka. W przygotowaniu jest bogata kolekcja z cyfrowym nadrukiem wyglądu i struktury desek, nie do odróżnienia od oryginalnych.

 
     Podłogi  korkowe wbrew powszechnej opinii są bardzo twarde. W procesie produkcji korek jest poddany mocnemu sprasowaniu, dlatego odpornością przewyższa wszystkie jasne gatunki drzew, a nawet drewno bukowe (750 kg/m3) i dębowe (660 kg/m3). Są przy tym ciepłe i ciche.
      Podłogi korkowe można stosować zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych włącznie z kuchniami czy łazienkami, jak też w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Z ciekawszych realizacji podam, że taka podłoga leży od kilku lat w lubelskiej telewizji (1800 m2), w salonie Volvo w Warszawie, czy w bazylice Sagrada Familia (Świętej Rodziny) w Barcelonie (2000 m2), gdzie codziennie przewija się tysiące zwiedzających i wiernych.
    My również wypróbowaliśmy podłogę korkową u siebie. W naszym salonie sprzedaży przy ul. Niedzielskiego taka podłoga służyła nam od roku 1994 bez żadnych oznak zniszczenia, pomimo że ze względu na wejście bezpośrednio z zewnątrz  na butach nanosiło się wiele piachu, wody czy śniegu (zimą). Służyła by nadal, gdyby nie konieczność zmiany lokalu, ale to już z innych powodów.
   

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza